SEO Nasıl Yapılır?


seo nasıl yapılır
Google da üst sıraya çıkmanın adımlarını sizler için derledim. Öncelikle SEO macerası oldukça zor ve emek gerektiren bir iştir. Bir iki günlük emek ile güzel sonuçlar almanız çokda mümkün değildir. Belki yaptığınız çalışmayı aylara bile yaymanız gerekir. Bir siteye sahipsiniz ve sitenize gelen ziyaretçileri artırmak istiyorsanız bu çalışma size bir rehber niteliğindedir.


Anahtar Kelime Belirleme

SEO çalışmasına başlarken en önemli adım siteniz için doğru anahtar kelime belirlemektir. Bu adımda “Google Adwords” den “Anahtar Kelime Planlayıcı” hizmetinden faydalabilirsiniz. Sizlere oldukça kapsamlı sonuçlar veren adwords aranma hacmine ve rekabet durumuna göre sitenize uygun en önemli anahtar kelimeleri belirlemelisiniz. Kelime belirlerken insanların neler aratacağını az çok tahmin edin beyin fırtınası yapın. Tabi size önerim rekabet zorluğu düşük seviyelerden başlamanız çalışmanızdan daha çabuk sonuçlar almanıza fayda sağlar. Yeni başladığınız bir sektörde en rekabetli kelimelerde yükselmeniz oldukça zor olacaktır. Örneğin; Kredi sektöründe bir siteniz var ve “Kredi” kelimesinde rekabet oldukça yüksektir bunu belirlemek yerine “T.C. Kimlik Numarası ile Kredi Çekme” gibi daha alt konulara yönelmeniz sizlere oldukça daha çabuk sonuçlar sağlayacaktır.

Site İçi SEO

Google sitenizin kod yapısının çok temiz ve arındırılmış olmasına karışık kodlar ve scriptler bulunmamasına özen gösterir. Siteniz ilk yapmanız gereken Google’ın hizmeti olan Page Speed aracını kullanarak sitenizin ne kadar hazır olduğuna ve eksiklere bakabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken Sayfa Başlığınız, Keywords kelime seçimlerinizin iyi olması ve sayfanızın hızlı açılması için gereken css sıkıştırmaları, js ve resim sıkıştırmaları yapmanız gerekir. Google amca bizlere zaten Page Speed aracı ile yol gösteriyor. Bu adımları tamamladığınızda Site içi SEO kısmende olsa hal etmiş olacaksınız. Tabi göz önünde bulundurmanız gereken “Site Hızı” çünkü sitenizin hızlı olması sitenize gelen kullanıcıların sitenizde durmasını sağlar. Kendinizden örnek biçin siteye tıkladığınız dakikalarca açılmadı öyle bir sitede beklemek istermisiniz?

Site Dışı SEO

Backlink dünyası olarak tanımlayağımız bu adımda kaliteli sitelerden link almanız gerekir. Tabi yalnızca siteler değil sosyal ağlar, forumlar, sosyal imleme siteleri, sözlük siteleri vs. Burada en önemli kriter link alacağınız siteyide incelemeniz gerekir. Sitenin hızlı olması, Site içi SEO çalışmalarının düzgün olması ve site içerisindeki bir konunun ilk sayfalarda olması en önemli kriterlerdir. MOZ sitesinde Open Explorer aracını kullanarak PA ve DA değerlerinide göz önünde bulundurmanız gerekir.

Özgün Makale

SEO bence en önemli adımı ve en çok üstünde durulması gereken adımı hiç şüphesiz içeriktir. Çünkü insanların sitenizde makaleleri sıkılmadan okuması ve bilgi alması gerekir. Bundan dolayı içeriklerinizi özgün ve fayda sağlayıcı olarak hazırlamanız gerekir. Şunu düşünün insanlar bu makaleyi neden okusun ? Bu soruya cevap verebiliryorsanız makaleniz hazır demektir. Google uzun makalelere daha çok önem veriyor elinizden geldiği kadar makalenizin anlamını bozmayacak şekilde uzun yazmaya özen gösterin.


Mobil Uyumluluğu

Sitenizin mobil dostu olması gerekir. Yani temanız mobilde kaymalar ve içerikde sapmalar olmamalı ve düzgün hızlı bir temaya sahip olmanız gerekir. Günümüzde Mobil cihazların kullanımının artması ve nerdeyse çoğunluğun mobil cihazlardan bilgi araştırması sonucu bizlerinde sitelerinde mobil uyumluluğumuzun olduğunu sorgulamamız gerekir.

Link Yapısı

Sitenizin link yapısı tamamen konu başlığına göre oluşturulmalıdır. Sayılardan oluşmuş bir başlık ile konunuzu kimse bulamaz. Örneğin ; http://www.seocinim.com/search/label/SEO böyle bir link yapısını google indexlediği zaman konu içeriğiyle ilgili bir sıralamaya girmeniz söz konusu olmaz. Özellikle link yapısı http://www.seocinim.com/search/label/SEO tarzında olmalıdır. Bu şekilde daha iyi sonuçlar almanız söz konusu olur.


Başlık

Site başlığı sade ve uzun olmamak ile birlikte kısaca ne yapar bu site sorusuna cevap vermelidir.

Sizlerde SEO hakkında bilgi ve tekniklerini öğrenmek istiyorsanız sitemizde SEO ile ilgili ayrıntılar bulabilirsiniz. Bilgilendirici yazılarımızın devam etmesini istiyorsanız sitemizdeki reklamlara tıklamanızını rica ediyoruz.  Etiketler: seo nasıl yapılır, gerekir, seo, site, link, olması
seo

0 yorum