SEO Çalışması Planlama ?

SEO Çalışması, birbirini takip eden birçok iş ve işlemlerden oluşan sabır gerektiren arama motoru optimizasyon işlemidir. SEO çalışmasına başlamadan önce bir plan dahilinde ilerlemek daha güzel sonuçlar vermektedir. SEO çalışmalarında unutulmaması gereken bir konu her aşama birbiriyle ilişkilidir ve sırası geldikçe yapılmalıdır. SEO çalışmalarında başarılı olmak istiyorsak bir yol haritası çizmeli ve buna bağlı kalınmalı ne olursa olsun çalışmaşlarımızı kesmemiz gerekiyor.

seo çalışması

Analiz ve Araştırma Adımı?

SEO çalışmalarının ilk adımını analiz ve araştırma oluşturmaktadır. Bu adımda bol bol bilgi toplayıp siteyi, anahtar kelimeleri, ziyaretçileri, sosyal medyayı, ürünü veya hizmeti, rakipleri iyi analiz etmek gerekmektedir. Site içerisinde yapılabilecek analizler ise; Domain ve hosting analizi, alınan backlinklerin analizi, anahtar kelime analizi, site alt yapı analizi, index alma analizi ve siteden çıkan link analizinden oluşur. Analizleri yapmak ve sektör hakkında ön bilgi almak SEO çalışmalarının en önemli basamağıdır. Hem web siteleri olarak hemde sosyal medya ağlarında üst sıralarda bulunan rakip siteleri iyi analiz etmek gerekir.

Ziyaretçi Analizi?

SEO çalışmalarının bir başka basamağı ise ziyaretçi analizi adımıdır. Bu adımda ziyaretçiler iyi analiz edilmeli ve davranışları, eğilimleri, istek ve önerileri iyi takip edilmeli ziyaretçi odaklı bir çalışma yapılmalıdır. Bu adımda ziyaretçilerin ne istediğini ve mevcut sitelerin ne durumda olduğunu görmeli rakip sitelerin eksik yönlerinde bizim ziyaretçileri daha çok aydınlatarak o konularda çalışmalara başlamamız daha faydalı olacaktır.

Sosyal Medya Araştırması?

SEO çalışmalarının bir diğer adımı da Sosyal Medya analizir. Bu adımda Sosyal ağlardaki rakiplerimizin ses getiren çalışmaları incelenmeli ona göre rakibi saf dışı bırakacak çalışmalara yönelmeliyiz.


SEO Çalışmasında Planlama?

Her çalışmalarda olduğunu gibi SEO çalışmalarında da en önemli adımı Planlama oluşturur. Topladığımız bilgiler sonucu kafamızdaki yol haritasını iyi belirlemeli ve yapacağımız adımları ilişki durumlarına göre bir sıraya koymalıyız. Sıralı olmayan birbirini tamamlamayan çalışmalar çok faydalı olmaz. Planlama yaparken, site içinde yapılacak çalışmaları, anahtar kelimeleri belirlemeyi, sitedeki güncellemeleri, içerikleri planlamayı, sosyal ağları planlamayı, görselleri planlamayı, site dışında yapılacak çalışmalarıda planlamalıyız.


Çalışmalarımızın daha iyi takip edebilmek için SEO çalışmasına başlamadan önce Google WebmasterTools ve Google Analytics araçlarını kullanmalıyız. Bu araçlar ile aldığımız sonuçları iyi takip etmeli eksik yönlerimizi düzelterek çalışmamıza devam etmeliyiz. SEO çalışmaları kısa sürede biten bir çalışma değildir. Sürekli güncellemeler olduğunu için sürekli üzerinde durmamız gereken disiplinli bir çalışmadır. Bundan dolayı çalışmalarınızda sürekli yeni güncellemeler doğrultusunda devam etmeniz gerekmektedir.

Etiketler: google seo, google seo plan, seo planı, seo nasıl yapılır
seo

0 yorum