SEO, ingilizce kelime açılımı olarak “Search Engine Optimization” olarak adlandırılan ve türkçe anlamı olarak da “Arama Motoru Optimizasyonu” olarak adlandırılan günden güne yayılan SEO aslında google, yandex vs. gibi arama motorlarının web sitelerini tarayıp bir ilgili düzeyine göre sıralamasına denmektedir.

Arama motorlarının görevi web kullanıcılarının sorularına en doğru ve en yararlı cevapları verebilmektir. Saat Kaç? Yazdığımızda bize hemen 12:05 diyebilmelidir. Arama motorları tarama işlemlerini yaparken büyük veritabanları kullanarak tüm siteleri indexler ve en faydalı ve doğru olan siteleri üst sıralara getirerek web kullanıcılarının sorularına en doğru cevapları vermektedir.
Arama motorları siteleri indexlerken bot kullanılır. Google’ın kullandığı botlardan biri Googlebot’ dır. Googlebot’ın taradığı ve indexlediği siteler 100 milyon gigabyte’ın üzerindedir. Taranan siteleri botlar algoritmaları sayesinde doğru sonuç veren siteleri ayıklayıp spam siteleri sıralamalarından kaldırarak en doğru sonuçları sıralamarında listeler. Aslında bizim tek tıkla aldığımız cevapları arama motorları verebilmek için binlerce iş ve işlemleri kullanarak bizlere saniyeler içinde en doğru cevapları vermektedir.

seo

SEO Arama Motorları?

Günümüzde en çok kullanılan arama motoru Google’ dır. Yandex, Yahoo, Bing, MSN, Baidu gibi bilinen ve daha çoğunu eklemediğimiz onlarca arama motoru bulunmaktadır. Bunların görevleri ve yaptığı işler yapısal olarak benzemektedir. Görev olarak hepsinin ilkesi web kullanıcıların sorularına en doğru cevapları getirmektir. Bunu yapabilmek için algoritmalarını kullanır tüm arama motorları, bot yardımıyla da tüm siteleri indexler ve doğruluk düzeyine göre siteleri sınıflandırarak karşımıza en doğru sonuçları getirirler. Günümüzde en çok kullanılan arama motoru Google olduğundan dolayı blogumuzdaki tüm SEO konularında siz ziyaretçilerimize daha faydalı olması açısından Google üzerinden anlatılacaktır.


Arama  Motorları Çalışma Prensibi?

Tüm arama motorlarının çalışma prensibi benzerdir. Google sektörün lideri olduğu için tüm arama motorlarıda Google’ın yapısa benzer sistemler kullanmaktadır. Nadir de olsa Google dan farklı çalışmalar yapan arama motorlarıda zaman zamana ortaya çıkmaktadır. Temel olarak arama motorları siteleri botlar yardımıyla indexler. Bazı arama motorları bir bot kullanırken bazıları birden fazla bot kullanmaktadır. Bu botlar yardımıyla arama motorları tüm siteleri indexleyerek dizinlerine kayıt ederler, gelişmiş algoritmalarını kullanarak ilgili düzeylerine göre siteleri sınıflandırara, spam siteleri cezalandırıp sıralamarından kaldırarak tüm siteleri sıralar ve karşımıza en doğru sonuçları getiren bir yapı oluşur.
Google bu algoritmaları o kadar geliştirmişdir ki sorularımıza ilgi düzeyine göre sıralama değil en karmaşık sorularımıza bile direk olarak cevap veren bir sistem haline gelmiştir. “İstanbul Hava sıcaklığı” yazdığımızda direk karşımıza 38 derece diye cevap vermektedir.

Arama Motorları ve  Spam Siteler?

Arama motorları doğru bilgi ile spam bilgileri ayırt edip, spam siteleri cezalandırmak için bir takım kurallar uygularlar. Arama motorları son zamanlarda spam sitelere savaş açmış duramdadır çünkü arama motorunda bir şey aradığımızda alakasız bilgiler geldiğinde hemen arama motorunu kötülemeye başlarız. Arama motorları bundan dolayı spam siteleri gelişmiş algoritmalarıyla tarayıp ceza işlemleri uygulamaktadır. Spam siteleri arama motorları uyarır veya direk olarak sıralamalarından kaldırabilir. 

Etiketler : seo, arama motorları, spam siteler
seo

0 yorum