CSS sprite, e-ticaret sitelerinde sıklıkla kullandığımız sitemizde bulunan görsellerimizi optimize ederken yani sıkıştırma işlemi yaparken kullanacağımız güzel bir tekniktir.

css sprite

CSS Sprite Nedir?

CSS sprite, sitemize giriş yapıldığı zaman sitemizde çağrılması gereken XHTML  tabanlı tüm resimleri birleştirerek tek bir görsel üzerinden çağrılma işlemine CSS sprite denir. Site içi seo çalışmalarımızın vazgeçilmez ve benim e-ticaret siteleri için önerdiğim harika bir tekniktir. 

Ayrıca CSS sprite ile görselleri optimize etmekle kalmayıp, aynı zaman da sitenizin açılış hızında da mükemmel bir hız artışı yapabilirsiniz. CSS sprite tekniğini çok fazla değişikliğe maruz kalmayan sayfalarda uygulamak daha doğru bir adım olacaktır.  

CSS Sprite Nasıl Yapılır?

CSS sprite, web siteler aracılığıyla basitçe bir şekilde yapılmaktadır. Sizlere kolaylık olması açısından aşağıdaki “CSS Sprite Generator” kısmında detaylı olarak nasıl css sprite uygulayabileceğinizi sizlere gösterdik. Adım adım takip ederek sizlerde sitenizi CSS sprite tekniğine göre hazırlayabilir, site içi seo çalışmanız için büyük bir kısmı da tamamlamış olursunuz.

CSS Sprite Generator

www.spritecow.com siteye giriş yapıyoruz. Ardından “Open Image” kısmından sitemize css sprite tekniğiyle ekleyeceğimiz resmimizi seçiyoruz. Sonraki adımda “Select Sprite” butonuyla resmi komple seçiyoruz, seçtiğimiz zaman resmi site alt kısımda bize bir css kodu veriyor bu kodu siteye eklediğimiz zaman css sprite tekniğiyle sitemize resim eklemiş oluyoruz. Sitemizdeki resmin boyutunu düşürmüş oluyoruz. Aynı zaman da web sayfamızın boyutu küçüleceği için açılış hızında da ciddi artışlar olmuş olur.

Etiketler: css sprite,css sprite,css sprite nasıl yapılır,css sprite generator

seo

0 yorum