HTACCESS, İngilizce açılımı olarak “Hyper Text Access File” Türkçe açılımı da “Zengin Metin Erişimi” olarak adlandırdığımız web sitemizin kök dizininde bulunan sitemizin iç yapısında değişikler yapmamıza izin veren site içi SEO çalışmalarımızın can damarını oluşturan bir dosyadır. 

SEF tabanlı yani arama motoru dostu bir site yapmak istiyorsak htaccess dosyası bizim ilk durağımız olacaktır. Dikkat etmeniz gereken bir husus var. HTACCESS dosyası oluştururken boyutunu elinizden geldiği kadar küçük tutmaya özen gösteriniz.

htaccess

HTACCESS Dosyası Ne İşe Yarar?

HTACCESS dosyası ne işe yarar diyorsanız. Sitemizin istediğimiz kısmının erişilebilmesine ve istemediğimiz kısmın erişilememesini ayarlayabiliriz. SEF yapısına uygun linkler oluşturabiliriz. 

İstemediğimiz dosya ve yazıları gizleyebiliriz. Spam için engelleme yapabiliriz. Sitemizin silinen ve artık ulaşılamayan sayfa ve yazılar için 404 hata sayfası oluşturabiliriz. Sitemizdeki dosyaları hızlandırma açısından sıkıştırabiliriz.

Hazır HTACCESS Dosyası?

Hazır olarak HTACCESS dosyası oluşturmak isterseniz size tek tıkla oluşturabileceğiniz bir siteden bahsetmek istiyorum.


Yukarıdaki htaccess redirect sitesine giriş yapıyoruz. Sitede hazır şablon ve dosyalar bulunmaktadır. Gerekli alanları istenildiği gibi doldurup alt kısımda bulunan ”Generate Code“ butonuna basarak tek tıkla htaccess dosyasını oluşturabilirsiniz.

Etiketler: htaccess, htaccess nedir, htaccess dosyası ne işe yarar, hazır htaccess dosyası 


seo

0 yorum