SİTE HIZLANDIRMA

Site hızlandırma, seo çalışmalarında en çok üzerinde duracağımız konudur. Çünkü hızlı bir web sitesi hem Google botları tarafından sevilmektedir. Hemde gelen ziyaretçi saniyeler içinde açılan sayfalarda gezerken mutlu olmaktadır. Bundan dolayıda SEO çalışmalarımızın baş kahramanı “Site Hızlandırma” olmaktadır.


site hızlandırma


Bir düşünün siteye tıkladığınız halde 1 dakika boyunca sayfa gelmedi. O sitede siz olsanız sayfanın gelmesini beklermisiniz? Nerdeyse hiçbir web kullanıcı dakikalar boyunca açılmayan sayfaları bekleyecek kadar sabırlı değildir. Hem kullanıcıları kazanmak hem de google botlarının sitemizi sevmesini istiyorsak seo çalışmasında anahtar bir konu olarak site hızlandırmasınıda ele almalıyız.
Site içi seo çalışmasında önemli bir yere sahip olan site hızlandırması yapılan sitenin seo puanını bir tık üste taşımış olur.

Site Hızlandırılması Nasıl Yapılır?

Blogger ve wordpress diye ayrım yapmadan ortak bir dille yazmaya çalışacağım. Sitemizi hızlandırmanın belli başlı kuralları vardır. SEO sitesi olduğumuzdan dolayı A den Z ye hızlandırması konusu anlatmayacağım fakat bilginiz ve işleyişi öğrenmeniz adına kısa kısa açıklayacağım.

Sitemizin içerisinde bulunan tüm resimleri sıkıştırmamız gerekir. Bunu resim türümüze göre google’a yazarak arama yaptırırsak bir sürü site araçılığıyla resimlerimizi sıkıştırabiliriz. Örneğin; “png compress” gibi.

Sitemiz içerisinde bulunan tüm css  dosyalarını sıkıştırmamız sitemizin boyutunu düşüreceği gibi sitemizin açılış hızında da ciddi bir hız artışı yapmaktadır. Bunu yapabilmek için google’a “css compress” yazdığımız zaman çıkan siteler aracılığıyla sitemizde bulunan uzantısı .css olan tüm dosyaları sıkıştırarak sitemizin boyutunu düşürebilir ve site hızımızı yükseltebiliriz.

Sitemiz içerisinde bulunan tüm js dosyalarını sıkıştırmamız sitemizin boyutunu düşüreceği gibi sitemizin açılış hızında da ciddi bir hız artışı yapmaktadır. Bunu yapabilmek için google’a “js compress” yazdığımız zaman çıkan siteler aracığıyla sitemizde bulunan uzantısı .js olan tüm dosyaları sıkıştırarak sitemizin boyutunu düşürebilir ve site hızımızı yükseltebiliriz.

Web sitemizin bulunduğu hosting için sıkıştırmayı etkinleştirdiğimiz zamanda sitemizin hızında ciddi artışlar yaşanmaktadır.Etkin olup olmadığını www.checkgzipcompression.com sitesi üzerinden kontrol edebilirsiniz. Wordpress sitelerde etkinleştirme için .htaccess dosyasına kodları eklemeniz gerekmektedir.

.htaccess kodları indiriniz.


Etiketler: site hızlandırma, wordpress hızlandırma, blogger hızlandırma, wordpress site hızlandırma, site hızlandırma teknikleri
seo

0 yorum