Site İçi Linkleme Nasıl Yapılır?

Site içi linkleme, site içi seo çalışmalarının önemli bir basamağını oluşturur. Son güncellemeler ile artık sitede başarı istiyorsak sayılardan oluşan bir link yapısını terk etmeliyiz.

Örnek verecek olursak.

Uzantısı ful sayı olan bir link yapısında bulunan çalışma site içi seo çalışmasında bir fayda sağlamaz.

Uzantısı yazı şeklinde daha doğru bir yapıyla sitemizdeki linkleri düzeltmemiz gerekir. Tabi buda tek başına yeterli değildir. Her sayfanın içeriğiyle ve başlığı ile alakalı link yapısı oluşturmalıyız. Hiç konuyla alakası olmayan bir başlık kullanmamız faydadan çok zarar sağlayacaktır.

Link yapılarında dikkat etmemiz gereken bir hususda link uzunluğunu elimizden geldiğince kısat tutmalıyız. Sitemizdeki tüm bağlantıları bu şekilde optimize edince sitemiz artık “Arama Motoru Dostu” olacaktır. Sitemizi SEF yapısına uygun bir site haline büründürmüş olacağız. SEO çalışmasının önemlibir adımını site içi linkleme oluşturmaktadır.


site içi link

Link Uzantıları Nasıl Olmalıdır?

Google’ın son güncellemeleriyle birlikte link uzantılarını belirlemek oldukça basitleşti. Eskiden sitenin php mi, asp mi olacağını botlar pek belirliyemiyordu artık son güncellemeler ile birlikte link uzantıları sorun teşkil etmiyor. Eskisi gibi sonuna php, asp yazmamıza gerek kalmıyor. Sizlerede tavsiyem sitenizin sonuna uzantı eklemeyin. Zaten uzantıların seo çalışmalarında pek faydası yoktur.  Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi kısa linkler her zaman daha başarılı sonuçlar vermektedir.  Hiç bir uzantı olmadan linkleri oluşturmak arama motoru botlarının işini kolaylaştıracağı için seo çalışması içinde başarılı sonuçlar verecektir.

Site İçi SEO ve Site Map Linkleri?

Site içi seo çalışmarında dahili link kullanmamız bize çok fayda sağlayacaktır. Sitemiz içerisindeki site map yani site navigasyon katkısı sağlar. Gelen ziyaretçi sitemiz içinde bu linkler yardımıyla rahat dolaşabilir ve istediği sayfayı çabucak bulabilir. Düzgün bir link yapısı arama motoru robotları içinde faydalı olacaktır. Site içi linkleme çalışmasında hiyerarşik bir yapı oluşturduğumuz, botlari için sade ve düzgün bir link yapısı oluştururuz. Bu adım SEO çalışmamıza da oldukça büyük faydalar sağlamaktadır.

Link Kurgusu Nasıl Yapılır?

Site içerisinde navigasyon özelliği sağlayacak ve kullanıcıların dikkatini çekecek linkleme yapılması seo çalışmalarında faydalı sonuçlar vermektedir. Örneğin; “Siteİçi SEO Nedir?” konusundan bahsediyoruz makelemizde makalemizin sonuna link kurgusu yaparak “Site İçi SEO Nasıl Yapılır” konumuzun linkinide eklememiz hem kullanıcı açısından ilgi çekecek hemde sade ve düzgün bir link yapısı sunduğumuz için google botları bu hiyrarşi sayesinde sitemizin SEO puanını bir tık daha yükseltecektir. Bu şekilde sitemizde bulunan tüm alt bağlantılara ilgili üst bağlantılarından link vermemiz gerekir. Bu şekilde başarılı bir link kurgusu yapmayı başarabilirseniz SEO can damarı bölümü aşmış olursunuz. Alt sayfalardan yalnızca ana sayfamıza link çıkışı yapmamalıyız, gerektiğinden alt sayfadan alt sayfaya da link çıkışına yer vermeliyiz.

Link kurgusunuda gerektiği kadar yapmalıyız. Sırf link kurgusu yapmak için ordan burdan rastgele linkler vermemeliyiz.  Bize saçma gelen bir link kurgusu, arama motorları botlarınında gözünden kaçmaz ve seo puanımıza bir tık eksi yazmış olurlar. Link kurgusu yaparken bir link sınırı yoktur fakat SEO uzmanlarının normal bir blog için ön gördüğü 50’yi geçmemelidir eğer siteniz bir e-ticaret sitesi ve yüzbinlerce üründen oluşuyorsa bu sayıya bağlı kalmanıza gerek yoktur.
site içi linkleme
Site içi seo linkleme çalışmalarının bir diğer adımı da diğer sitelere verdiğimiz bağlantı çıkışlarıdır. Bu bağlantıları verirken rastgele bir şekilde sınırsız olarak vermemeliyiz. Link vereceğimiz sitenin seo ve otoriterlik durumunu incelemeli iyi durumdaki sitelere link çıkışı yapmalıyız. Rastgele yapılan ve kalitesiz sitelere verilen link çıkışları fayda dan çok zarar vermektedir.Genel olarak sitemizin içeriğiyle alakalı sitelere link çıkışı yapmalıyız. Alakasız sektörden bir siteye link çıkışı yapılması yine seo puanımızı düşürür. Başka sitelerden link alırkende yine sitenin seo ve otoriter durumu incelenip aynı sektörden sitelerden link almamız daha çok fayda sağlayacaktır.
Kırık Link?
Kırık link, sitemize eklediğimiz bir linkin zamanla kaldırılması ve silinmesi durumda gelen kullanıcıların sitemizdeki linke ulaşamamasına kırık link denir. Bazende sitemizin yorum kısmına site linkini ekleyen kullanıcıların zaman sitelerinin kapanması sonucunda kırık link oluşur. Kırık link arama motoru robotlarının sevmediği ve seo puanımı yerlere çekecek bir durumdur. İngilizce olarak “Broken Links” denilen bu kavram üzerinde durulması gereken bir çalışmadır. Kırık linkler siteler açısından oldukça kötü bir imaj vermektedir. Gelen kullanıcı kırık link bulunan bir sayfaya geldiğince direkt olarak sitemizden çıkmakta ve belki hiç geri dönmemektedir.   
  
Kırık linkler siteler açısından oldukça kötü bir imaj vermektedir. Gelen kullanıcı kırık link bulunan bir sayfaya geldiğince direkt olarak sitemizden çıkmakta ve belki hiç geri dönmemektedir. Kırık linklerin fazla olması gelen kullanıcıların sitemizi çabuk  terk edeceğinden sitemizin hemen çıkma puanını da etkileyeceği için seo açısından eksi puan almamıza neden olur. Kırık linkleri düzenli olarak tarayıp düzeltmek seo açısından fayda sağlar çünkü indexlenen bir kırık link arama motoru robotlarının sitemize küsmesine ve daha geç sitemizi indexlemesine neden olur buda seo çalışmalarında istenmeyen bir durumdur.   

Kırık linkleri “404 hata sayfaları”’na yönlendirmemiz olduça seo açısından fayda sağlamakda ve gelen kullanıcıyda memnun etmektedir. Ara sıra sitemizi tarayıp kırık linkleri düzeltmek seo puanımızı yükseteceği gibi üst sıralara çıkmamıza da fayda sağlayacaktır.


Kırık Nasıl Düzeltilir? Konumuza da ulaşabilirsiniz.

Etiketler : site içi linkleme,iç link nasıl verilir,linkleme nasıl yapılır,sayfa içi link verme
seo

0 yorum