Site İçi SEO Nasıl Yapılır? (2)


Site içi seo çalışması serisine başlamıştık. Bir önceki çalışmaya ulaşmak için ilgili konulara tıklayınız.

Site İçi SEO Nedir? Site içi seo’nun tanımına değindik!

Site İçi SEO Nasıl Yapılır?  Site içi seo çalışmamıza başladık. Başlık ve H kriterine değindik. Okumadıysanız eğer başarılı bir seo çalışması yapabilmek için ajans kalitesinde taktikler içeren konuları okumanızı tavsiye ederiz.
meta tag kullanımı

Meta Tag Kullanımı?

Site içi seo çalışmasında uygulanacak ilk adım başlık ikinci adım h kriteri demiştik. Şimdi üçüncü adım olan meta tag kullanımına değinelim. Site içerisinde kullanacağımız meta tagları sayfamızın yapısına göre planlamamız gerekir. Meta tagları ne kadar düzgün ve sade belirlersek arama motoru botları sitemizi anlaşılabilir şekilde indexler. 

Met tag kullanırken gereksiz ve fazlaca met tag lardan kaçınmamız gerekir çünkü çok fazla meta tag faydadan çok zarar getirir. Meta taglar kullanıcı tarafından görünmediği için her anahtar kelimeyi ekliyim mantığıyla eklenmemesi gerekir. Meta tag az ve öz anlaşılabilir sade bir şekilde eklenmelidir. Sitemizi üst sıralara taşırken belki de en çok faydayı meta taglar sağlayacaktır. SEO açısından en önemli meta tagların kullanımı aşağıda sıraladık.

Keywords Meta Tag Kullanımı?


İlk ve en önemli meta tag keywords’ler dir. Türkçe olarak da “anahtar kelime” olarak adlandırdığımız tabirdir. Anahtar kelimeler sitemizi yükseltmek istediğimiz kelimeleri oluşturur. Bu keywords tagları ekleyerek arama motorlarına bunu gösteririz. Bundan dolayı anahtar kelime sitemizin arama motorları ile konuştuğu dildir. Keywords meta tag’ımızı aşağıdaki gibi oluştururuz.

meta tag kullanımı
Anahtar kelime seçerken en fazla 12 kelime ve 160 karakter den uzun olmamasına özen gösterin. Sitenizin içeriği ile ilgili anahtar kelimeler seçmeniz daha çok fayda sağlayacaktır. Son güncellemeler ile birlikte pek önemi kalmadığı söylense de yapılmadığı zaman SEO çalışmalarında eksi puan alacağız bir durumdur. 

Description Meta Tag Kullanımı?

Son güncellemeler ile birlikte seo çalışmalarının kalbi niteliğinde description meta tag bulunmaktadır. Türkçe tabiri açıklama metinleri olarak adlandırılır. Site içi seo çalışmalarında keywords tagları ve description tagları sitemizle uyumlu ve sade bir şekilde özgün yazmamız büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Açıklama metinleri belirlerken özgün ve sadeliğin yanında sitemizle alakalı olması ve 260 karakterden uzun olmamasına anahtar kelimelerde belirlediğiniz kelimelerle doldurmamaya özen göstermelisiniz. Açıklama metni kısaca sitemiz neye hizmet ediyor? Bunun cevabı türünde metinler açıklama metinlerimizi oluşturmaktadır. Description Meta Tag’ımızı aşağıdaki gibi oluşturuyoruz.

meta tag kullanımı
Keywords meta taglarımız kullanıcı tarafından görünmese de description meta taglarımız kullanıcı tarafından görünmektedir.

meta tag

Son güncellemeler ile keywords ve decription meta tagı önem arz etmektedir. Bu iki meta tag haricindeki taglar pek fayda vermemektedir. Bu iki meta tagı sitenize uygulamanız gerekir. Fakat aşağıda anlatacağım diğer meta tagları bilmeniz için yazıyorum ve sitenize ekleyip eklememek de özgürsünüz.!

Author Meta Tagı Kullanımı?

Sitenin yazar bilgilerinin bulunduğu meta tagdır.

<meta name=”author” content=”SEO Cinim”>

Abstract Meta Tagı Kullanımı?

Web sitemizin özetini temsil eder. Açıklama metninden daha kısadır.
<meta name=”abstract” content=”SEO Eğitimleri”>

Language Meta Tagı Kullanımı?

Sitemizin hangi dilde içerik ürettiğini gösteren meta tagdır. Ülke kodunuda ekleyebilirsiniz.

<meta name=”language” content=”tr_TR”>


Type Meta Tagı Kullanımı?

Sitemizin içerik tipini ve karakterini belirler.
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8" ?>

Copyright Meta Tagı Kullanımı?

Sitemizin sahibinin kim olduğunu belirten tagdır.
<meta name=”copyright” content=”www.seocinim.com”>


Designer Meta Tagı Kullanımı?

Sitemizi tasarlayan tasarımcıyı belirtir.
<meta name=”designer” content=”SEO Cinim”>
Distribution Meta Tagı Kullanımı?

Sitemizin kapsadığı ülke ve şehir boyutunu temsil eder. Yani sitemiz globalmı yoksa yerelmi sorusuna cevap veren tagdır.
<meta name=”distribution” content=”global”>

Site içi seo çalışmamız olan meta tag konumuzu bilmeniz gereken tagları sıraladık. Özete olarak description ve keywords haricindekilerin pek öneminin kalmadığı yine de bilmeniz için açıkladık.


Etiketler:meta tag,meta tag kullanımı,meta author nedir,meta keywords kullanımı 

seo

0 yorum