Site İçi SEO Nasıl Yapılır?


Site içi seo nasıl yapılır, bu yazımızda site içi SEO’nun nasıl uygulandığını sizlere adım adım anlatacağız. Yazımız uzun olabilir fakat okuduktan sonra iyi ki okumuşum diyeceksiniz. İddaa ediyoruz, seo blogları arasında site içi “seo nasıl yapılır” en doğru ve ücretsiz hizmeti verdiğimizi göreceksiniz. Çünkü biz tüm SEO bloglarını tarayıp, rakiplerinizin neler anlattığını görüp onların eksik olduğu konuları da en sade ve 2018 yılındaki bilgiler ışığında site içi seo çalışmamızı uyguluyoruz.

Adımları takip ederek sizlerde sitenizi google’ın kriterlerine uygun bir web sitesi haline getirebilirsiniz. Aklınıza takılan sorularınızı konu altında bulunan “Soru Sor?” kısmından bize yazabilirsiniz ve en kısa sürede sizlere dönüş yapacağız!
site içi seo nasıl yapılır
Site İçi SEO Nedir? Konumuza da ulaşabilirsiniz.

Site İçi SEO Adımları

1-Başlıklar

site içi seo nasıl yapılır
İngilizce olarak “Title” olarak bahsedilen başlıklar en önemli site içi seo adımıdır. Ana sayfadaki web sitemizin başlığı sitemizin adı olması gerekir.

Eğer istediğimiz bir anahtar kelimenin de geçmesini istiyorsak bu şekilde oluşturabiliriz.
site içi seo nasıl yapılır

Tabi ki hiç domain isminizle alakası olmayan bir anahtar kelimede belirlenebilir fakat tecrübelerimiz gösteriyor ki domain ile alakalı anahtar kelimeler daha başarılı sonuçlar vermektedir. Size tavsiyemiz istediğiniz anahtar kelime ile ilgili domain alırsanız daha hızlı sonuç alabilirsiniz.
site içi seo nasıl yapılır

Başlık belirlerken en önemli kriter çok fazla uzun başlık yazmamız gerekir. İkinci kriterimiz de başlığı çok sık değiştirmeyiniz. Google botları sitenizi taradığı zaman ilk zamanki başlıkları çeker. Botların ilk çektiği veriler her zaman önemlidir. Sayfalarınıza başlık verirken ise sayfa ile ilgili anahtar kelime kullanınız ardından bir ayraç işareti belirleyiniz ve sonuna site adınızı ekleyebilirsiniz.

Başlık belirlerken ilgi çekici sözlerde ekleyebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse sayfa ile ilgili alakalı anahtar kelimenizi yazınız, site adınızı yazınız ve sonuna sitenizin ana fikrini ekleyebilirsiniz. Çünkü web kullanıcıları Google ’da arama yaptığı zaman sonuçlar arasında kendini cezbeden başlıklar içeren siteye tıklamaktadır. Böyle bir çalışma ile sitenizin trafiğinde ciddi artışlar yaşabilirsiniz. Başlık belirlerken yaratıcı ve tamamen hayal gücünüze odaklanın ve en doğru başlığı belirleyin.
site içi seo nasıl yapılır

Başlık belirlerken tüm harfleri büyük yazmayın. İlk harfleri büyük yazın gerisi küçük harflerden oluşsun. Başlık belirlerken yalnızca ana sayfanın değil alt sayfalarınızın, içeriklerinizin, eğer bir e-ticaret sitesi iseniz ürünlerinizin başlıklarını belirlemelisiniz. Başlık arama motorları açısından en önemli kısımdır. Çünkü tüm arama motoru botlarının ilk baktığı yerdir.

Özetleyecek olursak en fazla 70 kelime uzunluğunda, sade ve anlaşılabilir, ilgi çekici bir başlık belirleyin. Her şey den önce “özgün” başlıklar belirleyin. İlk harfleri büyük gerisi küçük harf olmasına özen gösterin. Gerekmedikçe noktalama işaretleri kullanmayınız. Sitenizin ana sayfa, içerik, ürün vs. tüm kısmına uygulayınız.

2-İçerik Başlığı Nasıl Yapılır?


H etiketi İngilizce olarak
“Header Tag” olarak adlandırılan içerik başlığı arama motorları ile uyumlu olması açısından önemlidir. H kriterine uymak zorunluluktur. H etiketi büyükten küçüğe doğru giden bir yapıyı temsil eder. İçerik hazırlarken uygulamamız gereken bir adımdır. Örnek vermek gerekirse.

<h1>Site İçi SEO Çalışması </h1>
<h2>Başlıklar</h2>
<h3>Sayfa Başlığı</h3>
<h4>H Etiketi</h4>
<h5>H Etiketi Nedir?</h5>
<h6>H Etiketi Nasıl Yapılır?</h6>

Yukarıdaki gibi içerik hazırlarken h etiketi kriterine uymanız sitenizin seo puanı açısından puan kazanmasına ve anahtar kelimede yükselmenize fayda sağlar. İçerik hazırlarken her zaman h1 etiketi ile başlamak daha sonra h2,h3 vs. diye devam etmek gerekir ve kesinlikle sıralamayı takip ediniz. Yazı içerisinde değil tüm alt sayfalarımızı ve ana sayfamızda da başlıklar belirlerken kullanmalısınız. Arama motoru botlarının başlık dan sonra taradığı ikinci kısım h etiketidir.

Özet olarak h kriterini de sırasına göre uygulayınız. H etiketini bir yazı içerisinde aşağıdaki miktar kadar kullanabilirsiniz.

1 tane h1
3 tane h2  
4 tane h3
6 tane h4  
8 tane h5
8 tane h6  Etiketler: site içi seo nasıl yapılır,h etiketi,title,başlık,site içi seo analizi 

seo

0 yorum