Sitemap, site içi seo çalışmalarında yine atlamamanız gereken önemli bir dosyadır. SEO çalışmalarınızda çok fazla faydasını göreceğiniz bir kısımdır. Her konuda bahsettiğimiz az kod ve özgün içerik yine bu konumuzda da geçerlidir. Sitemap genel olarak sitemizin dosya ve dizinlerini gösteren şemasal bir biçimdir. Sitemap haritaları XML dosyadır.


sitemap


Sitemap Nedir?

Sitemap Nedir, Arama motorlarının site içeriğimizin listelemesini sağlamak, sitemizin düzenlenmesiyle ilgili bilgi veren dosyadır. Türkçe olarak “Site Haritası” olarak adlandırılan dosyamız. En çok önem vererek hazırlamanız gereken kısımdır. 

Sitemap arama motorlarının botlarının sitemizi daha düzgün ve hızlı taramasını sağlar. Dosya uzantısı xml ‘dir. Arama motoru botları sizlere farklı uzantılarda da sitemap oluşturmanızı sağlıyor. Genelde seo çalışmalarımızı Google’a göre şekillendirdiğimiz için Google bize xml site haritası uzantısını öneriyor bundan dolayı xml olarak sitemap oluşturmamız gerekiyor.  

Sitemap Oluşturma?

Sitemap içerisinde güncelleme tarihi, güncelleme sıklığı ve öncelik değeri gibi işlemleri yazabiliriz. Böylelikle arama motoru botlarının daha sık sitemizi indexlemesini sağlayabiliriz. Site haritası yalnızca dosyalarımız için değil, resimler, videolar ve mobil site haritasını da oluşturabiliriz.

Ücretsiz olarak site haritası oluşturabileceğiniz oldukça kullanımı basit olan bir siteden bahsetmek istiyorum.


sitesine giriş yapıyoruz. Ardından site ismimizi yazıyoruz. Site hemen tek tıkla bize site haritamızı veriyor. Daha sonra bu verdiği sitemap’i Google Webmaster Tools aracına ekliyoruz. Artık arama motoru botlarının sitemizi sevmesini ve daha sık uğramasını sağlamış oluyoruz.
Aklınıza takılan soruları konu altına yorum yazabilir veya iletişim sayfamızdan bize ulaştırabilirsiniz.   

Etiketler: sitemap,sitemap nedir,sitemap oluşturma

seo

0 yorum